آر.اس.اس |انتخاب زبان: دری پشتو

صحت وزندگی: تانسل (گوشت اضافی گلو)

تانسل ها ، توده‌هایی از بافت لنفاوی ودر دو طرف گلو اند، که این حلقه های دفاعی نمی گذارند، مکروب داخل گلوشود.

تانسل ها ، توده‌هایی از بافت لنفاوی در دو طرف گلو اند، که در عقب گلو دیده می‌شوند، در گلوی انسانها یک حلقه وجود دارد، که متشکل از دو خط دفاعیست . یکی از این خط ها در داخل گلو و قسمت عقبی بینی و خط دفاعی دومی به اطراف گردن قرار دارند، که آب، هوا  و غذا از همین حلقه دفاعی رد می شوند.

 

 تانسل ها وظایف بسیار مهم دارند، که برای بدن انسان خیلی مفید بوده و بدن را از بیماری های گونه گون  نجات میدهد، اما پلاتین تانسلا یکی از اجزای  این حلقه بوده که وقتی مصاب به بیماریی مزمن  شده ،  به اصطلاح مردم به گوشت های اضافی د ردو طرف داخل گلو مبدل می شوند.

 

اطفالییکه مصاب به بیمار تانسل گلو می شوند، معمولا از درد گلو، جان، سر، مشکل بعلیدن وبوی دهن، شکایت دارند اکثرا خوردن زیاد آیسکریم و شیرنی های بیش از حد را دلیل این مشکل می دانند.

 

به گفته داکترمحمد شریف سیلانی متخصص گوش وگلوی اطفال، موظف در شفاخانه صحت طفل ، التهاب تانسل ها بر دو نوع اند :حاد و مزمن، که در شکل حاد بیمار تب شدید داشته از درد سر و وجود توام با دلبدی، استفراغ، بلع درد ناک، درد گوش و دندان و قسمت فوقانی شکم شکایت می داشته با شد .

 

البته تب و دردهای دوامدارمفاصل، کسالت، استراحت طلبی و بی میلی را شکل مزمن این بیماری می بوده و از اثر خوردن شیرنی های رنگدار،غذا های باسی،هوای آلوده ، نوشیدن نوشابه های سرد و گاز دار پس از گرفتن غذا پدید می آید.

 

تداویی خانگی

عبدالمجید از قریه هودخیل ولایت کابل ، غرغره آب و نمک، استفاده از گیاهانی یونانی و بلند کردن گلو با دست یا دستمال را از تداوی های خانگی برای این بیماری عنوان می کند.

 

به نظر داکتران، بلند کردن گلو، مریضی را تشدید می کند، اما تا رسیدن به داکتر، استفاده از غرغره ی نمک را تائید می کند، که طعم آن به اندازه ی شوری اشک باشد، همینطور کنترول تب مریض با تربند تکه وآب سرد و استراحت بیمار را در تداوی خانگی موثر می داند.

 

تعدادی از مردم با در نظر گرفتن نظافت اولاد های شان، نوشاندن آب گرم یا چای را پس از گرفتن انواع شیرینی ها را حتمی می دانند، داکتر محمد شریف با تایید کار های مردم می افراید، با رعایت نظافت، کاهش میزان استفاده از شیرینی باب رنگدار و نوشابه های سرد را پس از غذا های چرب توصیه می کند، زیرا وقایه بهتر از معالجه است.

برچسب ها:

نظرات

یک نظر جدید بفرستید

محتوای این کادر محرمانه باقی می ماند و نمایش داده نمی شود.
CAPTCHA
این سوال برای تشخیص کاربران از نرم افزارهای خودکار و فرستنده اسپم می باشد.
Image CAPTCHA
حروف داخل عکس را در کادر وارد کنید.